Η νέα πλατφόρμα edupass.gov.gr για την έκδοση σχολικής κάρτας covid

Αγαπητοί γονείς, από σήμερα τέθηκε σε λειτουργία η νέα πλατφόρμα edupass.gov.gr, η οποία και αντικαθιστά τη γνωστή σας self-testing.gov.gr. Θα δηλώνετε λοιπόν τα αποτελέσματα των self test των παιδιών σας κάθε Δευτέρα και Πέμπτη στην νέα πλατφόρμα, αποθηκεύετε κι εκτυπώνετε την σχολική κάρτα της edupass κι έτσι Τρίτες και Παρασκευές τα παιδιά θα προσέρχονται στο σχολείο, προσκομίζοντας τη νέα κάρτα.
Θα εξυπηρετήσουμε κάθε ανάγκη στον βαθμό που μπορούμε. Οι γονείς των μαθητών που νοσούν αυτή την περίοδο, θα δηλώσετε για μία μόνο φορά (για το επόμενο εξάμηνο)το πιστοποιητικό νόσησης. Για την είσοδό σας επίσης στο σχολείο θα χρειάζεται να κάνετε αντίστοιχη δήλωση ως επισκέπτες .
Συμβουλή μας, μην αφήσετε για αργά το βράδυ τις δηλώσεις στο edupass, καθώς έχουμε όλοι εμπειρία του τι συμβαίνει κάθε φορά που προσπαθεί τόσος κόσμος να μπει ταυτόχρονα σε μια πλατφόρμα…

edupass.gov.gr

Δελτίο-Τύπου-του-Υπουργείου-Παιδείας-και-Θρησκευμάτων