Καινοτόμες Αθλητικές Δράσεις στο 10ο Δημοτικό

Το 10ο Δημοτικό Σχολείο Κομοτηνής συμμετέχει στην Β’ φάση της διοργάνωσης Καινοτόμων Αθλητικών Δράσεων, που πραγματοποιήθηκε στον προαύλιο χώρο του σχολείου, με μαθητές και μαθήτριες της Ε’ και ΣΤ’.  Η Γ’ φάση του προγράμματος θα λάβει μέρος στο πεδίο στους Τοξότες της  Ξάνθης.

Το πρόγραμμα έχει ως επίκεντρο τη γνωριμία και την εξοικείωση των μαθητών, μαθητριών με νέα αθλήματα, ατομικά και ομαδικά.  Δίνεται η δυνατότητα στα παιδιά να γνωρίσουν τρόπους διαφυγής από την καθημερινότητα, να απαλλαγούν έστω και λίγο από το περιβάλλον της πόλης και να αναπτύξουν αισθήματα συντροφικότητας και συνεργασίας.

Οι εκπαιδευτικοί στόχοι που τέθηκαν ήταν γνωστικοί, συναισθηματικοί, ψυχοκινητικοί.

• Η αξιοποίηση του περιβάλλοντος μέσα από τον εναλλακτικό τρόπο άθλησης.
  • Να νοιώσουν τη χαρά της φύσης μέσα από τις αθλητικές δραστηριότητες.
  • Η ανάπτυξη συλλογικών δραστηριοτήτων και συνεργασίας.
  • Η ανάπτυξη γνώσεων και δεξιοτήτων.