Πρόσκληση στη σχολική εκδήλωση για τη Γενοκτονία των Ποντίων

«Εκδήλωση μνήμης για τη Γενοκτονία του Ποντιακού Ελληνισμού από το 10ο Δημοτικό Σχολείο Κομοτηνής»

Σας ενημερώνουμε ότι την ερχόμενη Πέμπτη 17 Μαΐου 2018 και ώρα 11.30 π.μ. θα πραγματοποιηθεί στην αίθουσα εκδηλώσεων του 10ου Δημοτικού Σχολείου Κομοτηνής εκδήλωση μνήμης για τη Γενοκτονία του Ποντιακού Ελληνισμού. Η εκδήλωση θα περιλαμβάνει έκθεση έργων ζωγραφικής από μαθητές του σχολείου, απαγγελία ποιημάτων που έγραψαν οι ίδιοι οι μαθητές, διαδραστική εξιστόρηση των βασικών γεγονότων της Γενοκτονίας από την κα Χρύσα Μαυρίδου, πρόεδρο του Πολιτιστικού Συλλόγου Θρυλορίου «Η Κερασούντα και το Γαρς», αφηγήσεις προσωπικών ιστοριών και φυσικά χορούς και τραγούδια με τη συνοδεία ποντιακής λύρας. Την εκδήλωση θα τιμήσει με την παρουσία του και θα ευλογήσει ο σεβασμιότατος μητροπολίτης μας κ. Παντελεήμων. Η είσοδος θα είναι ελεύθερη.

Ελευθερία Σιώπη

Δ/ντρια 10ου Δημοτικού