Αλλαγές στο Ολοήμερο Πρόγραμμα

Αγαπητοί γονείς,

Λόγω της μεγάλης μείωσης των φοιτούντων μαθητών στο 4ο Τμήμα του Ολοημέρου Προγράμματος, αυτό καταργείται και όλοι οι μαθητές πλέον θα σχολούν στις 15:00΄ . Η αλλαγή θα ισχύσει από την Πέμπτη 18 Οκτωβρίου.

Υπενθυμίζεται ότι βάσει του Κανονισμού Λειτουργίας του Ολοημέρου οι ώρες αποχώρησης των μαθητών είναι αποκλειστικά στις 13:15΄ είτε στις 15:00΄ και όχι στο ενδιάμεσο. Επίσης, στις 15 συνεχείς απουσίες ο μαθητής διαγράφεται αυτόματα από το Ολοήμερο τμήμα του.

Από τον Σεπτέμβριο μέχρι και σήμερα δεχόμαστε σωρεία αιτημάτων γονέων για διαφοροποιημένη ώρα αποχώρησης των παιδιών από το Ολοήμερο. Εάν τα αιτήματα αυτά ήταν περιορισμένα, θα μπορούσαμε ενδεχομένως ως σχολείο να εξυπηρετήσουμε κατανοώντας την αναγκαιότητα των εν λόγω αιτημάτων. Δυστυχώς, κάτι τέτοιο αποτελεί παρατυπία και  δεν μπορεί να εφαρμοστεί- πολλώ μάλλον δε σε αυτή την έκταση-, καθώς διαταράσσεται η ροή του Ολοημέρου Προγράμματος. Παρακαλούμε θερμά για την κατανόησή σας και την τήρηση των ωρών αποχώρησης με συνέπεια.