Τα παιδιά σώζουν ζωές!

Το σχολείο μας συμμετέχει στο πρόγραμμα της Περιφέρειας Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης “KIDS SAVE LIVES-ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΩΖΟΥΝ ΖΩΕΣ”, με στόχο την περαιτέρω ανάπτυξη του Εθνικού Προγράμματος Εκπαίδευσης μαθητών και εκπαιδευτικών στην Καρδιοαναπνευστική Αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ). Το πρόγραμμα προσφέρεται δωρεάν και υλοποιείται από τον ομώνυμο ανθρωπιστικό Οργανισμό “KIDS SAVE LIVES” και την Ελληνική Εταιρεία Επείγουσας Προνοσοκομειακής Φροντίδας.

Έτσι λοιπόν την Τετάρτη επισκέφτηκε το σχολείο μας πολυμελής ομάδα εθελοντών και ενημέρωσε τους μαθητές αλλά και τους δασκάλους της Πέμπτης και Έκτης τάξης για το πώς να αντιδράσουν και τι πρέπει να κάνουν σε περιπτώσεις καρδιακής ανακοπής, πνιγμού, πνιγμού από ξένο σώμα αλλά και λιποθυμίας ενώ ακολούθησε βιωματική δράση πάνω σε ανθρώπινα ομοιώματα.