Το Ειδικό Σχολείο στο 10ο – Μέρος 2ο

Σε συνέχεια των συνδιδασκαλιών με το Ειδικό Σχολείο Κομοτηνής, τη Δευτέρα 5 Φεβρουαρίου το Α1 υποδέχθηκε τα παιδιά του Ειδικού Σχολείου. Έγινε αφήγηση και περιγραφή ενός παραμυθιού, το «Κουτσό αρκουδάκι». Παράλληλα, οι μαθητές μας συμμετείχαν σε αντίστοιχα βιωματικά παιχνίδια που συνδέονταν με το παραμύθι.

Τέλος, οι μαθητές του Α1 παρέδωσαν καρδούλες με ευχές μαζί με ένα όμορφο γλαστράκι, ως αναμνηστικό. Οι εμπειρίες μοναδικές.

Στη συνέχεια οι μαθητές του Στ1 παρασκεύασαν πίτσες, με σκοπό να υποδεχτούν τους μαθητές του Ειδικού. Αφού συγκέντρωσαν όλα τα απαραίτητα υλικά, κατέβηκαν στην αίθουσα σίτισης του σχολείου, όπου συνεργαζόμενοι ζύμωσαν και έψησαν λαχταριστές πίτσες.

Έτσι, λοιπόν, σε ένα πολύ ζεστό και φιλόξενο περιβάλλον υποδέχτηκαν τους μαθητές του Ειδικού Σχολείου. Τα παιδιά πειραματίστηκαν με τις ζύμες πλάθοντας διάφορα σχέδια, ζωγράφισαν, άκουσαν μουσική και γνωρίστηκαν μεταξύ τους. Ο χώρος γέμισε από παιδικά χαμόγελα.

Στο τέλος, όλοι δοκίμασαν τις υπέροχες πίτσες και συμφώνησαν πως θα ανταμώσουν ξανά σύντομα… (συνεχίζεται)