Ανακαλύπτοντας το παρελθόν, σχεδιάζοντας το μέλλον – Στ2

Στα πλαίσια του εργαστηρίου δεξιοτήτων με θέμα την Παγκόσμια και τοπική πολιτιστική κληρονομιά, οι μαθητές/τριες του Στ2 με υπεύθυνη την εκπαιδευτικό Νεστορίδου Θεοδοσία, ασχολήθηκαν με τα ιστορικά μνημεία της πόλης. Στόχοι του εργαστηρίου αυτού ήταν οι μαθητές/τριες να εντοπίσουν στην πόλη, μνημεία που σχετίζονται με την τοπική ιστορία, να μάθουν την ιστορία των μνημείων της Κομοτηνής, να διερευνήσουν τη σύνδεση μνημείων, δημόσιων γλυπτών και οδωνυμίων με την πόλη (ή την περιοχή)και την ιστορία της, να ενδιαφερθούν για την προστασία της πολιτιστικής κληρονομιάς και των δημόσιων αγαθών και να αναλάβουν πρωτοβουλίες για την υπεράσπισή τους. Οι μαθητές/τριες λοιπόν, παρατηρώντας την καθημερινή διαδρομή τους κατέγραψαν όσα στοιχεία πολιτιστικής κληρονομιάς θεωρούν σημαντικά, όπως πλατεία, γλυπτά, χώρους πρασίνου, μνημεία, εκκλησία, τα είδη των σπιτιών, ιδιαίτερα κτίρια, χώρους άθλησης. Στη συνέχεια,επέλεξαν ένα από αυτά, το γνώρισαν, το σύνδεσαν με την ιστορία και τον πολιτισμό και το παρουσίασαν στην ολομέλεια. Μέσα από τα εργαστήρια,έμαθαν για την επίδραση των ατμοσφαιρικών ρύπων στα μνημεία.Για να γίνει ορατή η επίδραση της όξινης βροχής υλοποιήθηκε ένα πείραμα και παρακολουθήθηκε το πολύ σύντομο βίντεο του Μουσείου Ακρόπολης με θέμα τη συντήρηση Καρυάτιδας. Τέλος, οι μαθητές/τριες μελέτησαν το ρόλο που παίζει η UNESCO και τα διάφορα μνημεία που προστατεύονται από αυτήν και έφτιαξαν αφίσες με τη φιγούρα του Καραγκιόζη-Πρεσβευτή, αφού το θέατρο σκιών είναι στον κατάλογο των μνημείων της Unesco.