Open Day Εκπαιδευτικών Ομίλων

Πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 13/5/2023 (11:00-13:00), στο χώρο του 10ου Δημοτικού Σχολείου Κομοτηνής,  η εκδήλωση των Εκπαιδευτικών Ομίλων που έλαβαν χώρα αυτή τη σχολική χρονιά στο σχολείο μας:
1. Όμιλος Ρομποτικής
2. Όμιλος Φιλοσοφίας με Παιδιά
3. Όμιλος Κινηματογράφου
Οι μαθητές και οι μαθήτριες που παρακολούθησαν τα μαθήματα προγραμματισμού και εκπαιδευτικής ρομποτικής παρουσίασαν στους γονείς, συμμαθητές και σε όλους τους επισκέπτες τα επιτεύγματά τους πάνω στην χρήση των beebot, microbit, Gigo και άλλων εκπαιδευτικών πακέτων ρομποτικής. Επίσης, έφτιαξαν μαζί ιστορίες στο Scratch JR, παρακολούθησαν την ταινία που δημιούργησαν με την τεχνική Stop Motion Animation έμαθαν τα μυστικά από τα ίδια τα παιδιά.
Τέλος, οι μαθητές που συμμετείχαν στον όμιλο της φιλοσοφίας με παιδιά, μίλησαν για την εμπειρία της συμμετοχής τους σε μια κοινότητα διερεύνησης, παρουσίασαν τα αγαπημένα τους ερεθίσματα, που αποτέλεσαν αφόρμηση του διαλόγου κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς και έθεσαν στους παρευρισκόμενους ερωτήματα και διλήμματα που τους απασχόλησαν όλο αυτό το διάστημα.

Έγραψαν για την Εκδήλωση: Παρατηρητής