Συμμετοχή στην ευρωπαϊκή εβδομάδα Κώδικα #EUCode Week

Οι μαθητές του Γ2 συμμετέχουν στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα #EUCode Week που διοργανώνει κάθε χρόνο η Ευρωπαϊκή Ομάδα Προγραμματισμού, 7-22 Οκτωβρίου. Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού είναι μια πρωτοβουλία βάσης που έχει ως στόχο να κάνει τον προγραμματισμό και τον ψηφιακό γραμματισμό προσιτό σε όλους, με διασκεδαστικό και ενδιαφέροντα τρόπο.

Σκοπός της δράσης είναι η προώθηση της δημιουργικότητας, της επίλυσης προβλημάτων καθώς και η συνεργασία μέσω του προγραμματισμού και άλλων δραστηριοτήτων του τομέα της τεχνολογίας.

Ο τίτλος της δράσης που συμμετέχουν οι μαθητές είναι: “Σπάσε τον κώδικα και ανακάλυψε ένα σημαντικό μήνυμα!” Η δράση πραγματοποιείται κατά την εβδομάδα 20-29 Οκτωβρίου και θα είναι μία ανοιχτή δραστηριότητα με φυσική παρουσία. Υπεύθυνη της δράσης είναι η δασκάλα του τμήματος.