Εκδήλωση για την παγκόσμια ημέρα των ατόμων με ειδικές ανάγκες

Τρεις βαθμίδες εκπαίδευσης σε μία κοινή εκδήλωση!

Την Τρίτη 5 Δεκεμβρίου, με αφορμή την παγκόσμια ημέρα ατόμων με ειδικές ανάγκες, υπό την καθοδήγηση του γυμναστή του σχολείου κ. Πολυτσάκη, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας εκδήλωση σε συνεργασία με το Ειδικό Νηπιαγωγείο Κομοτηνής, φοιτητές του τμήματος Κοινωνικής Διοίκησης, ειδικότητας Κοινωνικών Λειτουργών, και φοιτητές της ΣΕΦΑΑ, ειδικοτήτων Προσαρμοσμένης Φυσικής Αγωγής και Πρακτικής Άσκησης στην Εκπαίδευση.

Οι κοινωνικοί λειτουργοί παρουσίασαν στους μαθητές των τμημάτων Δ1 και Δ2, τις ιδιαιτερότητες των παιδιών με ειδικές ανάγκες στοχεύοντας στην ευαισθητοποίησή τους. Στη συνέχεια, οι φοιτητές της ΣΕΦΑΑ διεξήγαγαν παιχνίδια ψυχοκινητικής, ενισχύοντας τη συνεργασία με άτομα που έχουν κινητικά προβλήματα και ιδιαίτερες ανάγκες.