Δράση: Σπορόφυτα από παραδοσιακές ποικιλίες σπόρων.

Ήρθε και πάλι ο καιρός οι μικροί μας μαθητές να ετοιμάσουν σπορόφυτα από παραδοσιακές ποικιλίες σπόρων που ήρθαν στα χέρια τους από γενιά σε γενιά, από τη γιαγιά στα παιδιά και στα εγγόνια, μέσω της ομάδας «Σπορίτες Ροδόπης».

Με πολύ όρεξη και αγάπη , το 3ο τμήμα του ολοήμερου του σχολείου μας και το τμήμα Δ1, γέμισαν σακουλάκια με χώμα, πότισαν και έσπειραν σπόρους από παραδοσιακές ποικιλίες, πράσινης και μαύρης μελιτζάνας . πιπεριάς, ντοματίνια βελανίδι, ντομάτας Αλιβερίου, ντομάτας Αρίσβης και ντομάτας Κηπουρού.

Τώρα περιμένουμε να μεγαλώσουν κι όταν έρθει ο καιρός να τα σπείρουμε στον κήπο μας. Επίσης θα συμμετέχουμε, με δικά μας φυτά, στη μεγάλη γιορτή που διοργανώνουν οι «Σπορίτες Ροδόπης» με τον Δήμο Κομοτηνής.

Καλή σπορά, καλή σοδειά.