Η Εβίνα Μάλτση στο Σχολείο μας

Την Παρασκευή 12/11/2021, μετά από συνεννόηση με την αποσπασμένη Κ.Φ.Α στo T.E.Φ.Α.Α Κομοτηνής Δήμητρα Δόλωμα, επισκέφτηκε το σχολείο μας και συγκεκριμένα τις μαθήτριες της Ε και ΣΤ τάξης η Εβίνα Μάλτση πρώην διεθνής αθλήτρια καλαθοσφαίρισης. Οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν το άθλημα του μπάσκετ μέσα από ένα ζωντανό μύθο της γυναικείας καλαθοσφαίρισης. Θεωρείται από τις μεγαλύτερες προσωπικότητες που έχει αναδείξει το Ελληνικό μπάσκετ, καθώς και η κορυφαία Ελληνίδα παίχτρια όλων των εποχών. Αγωνίστηκε δύο δεκαετίες στην Εθνική ομάδα, με πληθώρα διακρίσεων, ενώ έπαιξε στο WNBA την Ευρωλίγκα και σε πρωταθλήματα χωρών όπως η Ελλάδα, η Ισπανία, η Γαλλία, η Τουρκία, η Τσεχία και η Πολωνία.