Φροντίζω για τη διατροφή και την υγεία μου

Στο πλαίσιο του προγράμματος σχολικών δραστηριοτήτων “Αγωγής Υγείας” με τίτλο “Υγιεινή Διατροφή, οι μαθητές/τριες του Β1 με υπεύθυνη την εκπαιδευτικό Τσακίρη Νόπη και οι μαθητές/τριες του ΣΤ2 με υπεύθυνη την εκπαιδευτικό Νεστορίδου Θεοδοσία, απέκτησαν γνώσεις γύρω από τις τροφές και τις επιπτώσεις των διατροφικών συνηθειών ενώ παράλληλα συνειδητοποίησαν την αξία της υγιεινής συμπεριφοράς στην ποιότητα της ζωής. Πιο συγκεκριμένα, το τμήμα του Β1 ασχολήθηκε με την πυραμίδα διατροφής, τις κατηγορίες των τροφών και τα συστατικά τους συζητώντας τις ποσότητες που πρέπει να λαμβάνονται από κάθε κατηγορία. Παράλληλα σημειώθηκε η σημασία του νερού και της γυμναστικής στη ζωή του ανθρώπου. Έφτιαξε ένα ισορροπημένο πιάτο διατροφής ενώ τέλος, επεξεργάστηκε το σχετικό παραμύθι “Η Κυρά Διατροφή”. Παράλληλα, το τμήμα του ΣΤ2 έφτιαξε την πυραμίδα διατροφής, συζητώντας τις κατηγορίες των τροφών και τις επιθυμητές ποσότητες κατανάλωσης για την καθεμιά. Μίλησε για τους κανόνες συμπεριφοράς κατά τα γεύματα ενώ έγραψε τους κανόνες υγιεινής και ανθυγιεινής διατροφής. Αφού ολοκληρώθηκαν οι παραπάνω δραστηριότητες, τα δύο τμήματα παρακολούθησαν την παρουσίαση της διατροφολόγου Μαρίας Γκουτσίδου, η οποία επισκέφθηκε το σχολείο μας. Τα παιδιά με μεγάλο ενδιαφέρον ενημερώθηκαν εκτενώς για την πυραμίδα διατροφής και στη συνέχεια χωρισμένα σε μεικτές ομάδες έφτιαξαν γεύματα υπό την καθοδήγηση της διατροφολόγου. Στο τέλος, μικροί και μεγάλοι διασκέδασαν με παιχνίδια σχετικά με την διατροφή τα οποία δώρισε στο σχολείο μας η οργάνωση “Μαζι για το παιδί”. Τα παιχνίδια αφορούσαν τη δημιουργία πιάτου διατροφής, την προέλευση των τροφών αλλά και την πορεία που ακολουθεί η τροφή μέχρι να φτάσει σε εμάς.