Επιτυχής Παρακολούθηση Περιβαλλοντικού Προγράμματος από το ΚΠΕ Μαρωνείας

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ) Μαρωνείας φιλοξένησε μια ενδιαφέρουσα και εκπαιδευτική εκδήλωση περιβαλλοντικού προγράμματος, η οποία παρακολούθησαν με μεγάλο ενθουσιασμό οι τάξεις Ε1 και Έ2. Η εκδήλωση έλαβε χώρα στην πανέμορφη περιοχή της Μαρώνειας και πραγματοποιήθηκε με τη μορφή κρυμμένου θησαυρού.

Οι μαθητές κλήθηκαν να ακολουθήσουν διάφορα μονοπάτια χρησιμοποιώντας μια πυξίδα και ένα χάρτη, με στόχο να ανακαλύψουν τον παραδοσιακό οικισμό της περιοχής. Μέσα από αυτήν την εμπειρία, οι μαθητές έμαθαν τη σημασία της προσανατολιστικής ικανότητας και της περιβαλλοντικής  ευαισθητοποίησης. Η ενεργή συμμετοχή τους στο πρόγραμμα τους βοήθησε να αναπτύξουν νέες δεξιότητες και γνώσεις σχετικά με το περιβάλλον και την περιοχή  τους.

Οι εκπαιδευτικοί και οι οργανωτές του προγράμματος είναι υπερήφανοι για τη συμμετοχή και το ενδιαφέρον που επέδειξαν οι μαθητές κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης.